Turcja
Warto wybrać, ponieważ:
- Jedyne miasto na dwóch kontynentach!
- Romantyczny lot balonem przy wschodzie Słońca!
- Hagia Sophia, Pałac Topkapi, Hipodrom, Błękitny M, bazar 1000 przypraw i ziół!
- Niesamowite skalne kościoły, tufowe twierdze i podziemne miasta bajkowej Kapadocji!
- Kraina pięknych koni!
- Noc w magicznym pokoju wykutym w kamieniu!
- Niewyczerpane źródło fotograficznych inspiracji!
Turcja jest kojarzona najczęściej z pięknymi plażami, ciepłym morzem i pokaźnymi kompleksami hotelowymi. Stosunkowo jest mało znana, a przecież ten kraj może zaskoczyć swoim bogactwem i różnorodnością. Wystarczy oddalić się od zatłoczonych, zeuropeizowanych kurortów turystycznych, aby poznać prawdziwą Turcję – z niezwykle bogatą historią, obyczajami, kulturą, kuchnią bogatszą niż tylko oklepany kebab.
Dawne Imperium Osmanów, rozciągające się od Egiptu po kresy Rzeczypospolitej, to fascynujące dzieje wielu narodów, skupionych w rządzonym przez sułtanów kulturowym tyglu. Turcja jest nazywana największym na świecie muzeum na wolnym powietrzu, ponieważ obok tureckich zabytków architektury, znajdują się tu pozostałości wspaniałych budowli z czasów antycznej Grecji i Rzymu, średniowiecznej Armenii oraz Bizancjum. Współczesna Turcja to prężny ekonomicznie kraj z nowoczesnymi metropoliami, wyposażonymi w doskonałą infrastrukturę np. świetne drogi. Turcy są uważani na całym świecie za niezwykle gościnnych i otwartych ludzi.
Ciekawostki
Stambuł jest jedynym miastem położonym na dwóch kontynentach, a w oczach wielu uznawane za symbol Orientu, ze specyficzną atmosferą tajemniczości. Każdy bez wyjątku po poznaniu Stambułu, szczególnie jego najstarszej części, po przepłynięciu statkiem przez Bosfor na azjatycką stronę, kiedy najlepiej widać wspaniałą panoramę dawnego Konstantynopola, sam dojdzie do wniosku, że to jedno z najpiękniejszych miast świata!
Kapadocja to dla wielu podróżników kraina legendarna. Niesamowite twory natury i ludzkich rak, jakie można tu podziwiać, powstały na skutek skamienienia tufu wulkanicznego – popiołu wyrzuconego 3 mln lat temu przez okoliczne wulkany. Tuf, w postaci miękkiej skały, jest poddany na erozję, dlatego w ciągu tysiącleci deszczowe wody wyrzeźbiły w różnokolorowym materiale fantastyczne różowo- żółtawe wąwozy, kotliny ze stromymi krawędziami, smukłe i wysokie skalne kominy oraz stożki z kapeluszami na kształt grzybów, wyrastające prosto z ziemi. W czasach bizantyjskich i w średniowieczu powstawały tu liczne kościoły, wznoszone przez osiedlających się w okolicach pustelników i uciekających przez armiami pogan zakonników. W niektórych grotach do dziś mieszkają ludzie.
Warto wiedzieć
- Czas lokalny: Różnica w czasie względem Polski to: czas letni +1 godzina czas zimowy +2 godziny
- Język: turecki
- Wiza/Paszport: Od 2 marca 2020 r. obywatele Rzeczpospolitej Polskiej, którzy podróżują do Turcji turystycznie na okres do 90 dni, nie muszą mieć wiz. Paszport (z pustą stroną) musi być ważny minimum 150 dni, licząc od dnia wylotu do Turcji.
- Zdrowie: Od 1 lipca 2021 zwolnione z obowiązku testu są osoby, które posiadają Unijny Certyfikat Covid (w wersji papierowej lub cyfrowej) potwierdzający: przyjęcie pełnego cyklu szczepienia na COVID-19, jeśli od ostatniej dawki minęło co najmniej 14 dni lub przebycie COVID-19 i od pierwszego pozytywnego testu upłynęło co najmniej 28 dni, ale nie więcej niż 6 miesięcy. Dzieci do lat 6 są zwolnione z obowiązku testu. Wymagania dotyczące testu: test RT-PCR lub antygenowy należy wykonać w Polsce; test RT-PCR powinien być wykonany maksymalnie na 72 godziny przed wjazdem do Turcji, test antygenowy - maksymalnie na 48 godzin przed wjazdem do Turcji/ okazanie negatywnego wyniku testu będzie warunkowało wejście na pokład samolotu/ zaświadczenie z wynikiem testu musi być wystawione w j. angielskim przez laboratorium oficjalnie uznawane przez Ministerstwo Zdrowia.
Turcja zajmuje ogromny obszar, przypominający prostokąt o długości 1500 km i szerokości 600 km. Najbardziej kojarzony z Turcją jest klimat śródziemnomorski. Nad Morzem Śródziemnym i Egejskim wieją ciepłe wiatry przesycone parą wodną, co zastępuje po części brak opadów. Zimy są ciepłe, a latem panuje nieustannie piękna pogoda. Natomiast wybrzeże Morza Czarnego ma klimat wilgotny, narażony na wiatry z północy, które powodują wysoki poziom opadów w ciągu całego roku. Ich skutkiem jest różnorodność fauny i flory oraz największe zalesienie. W wyżej położonych partiach gór, zimą pada śnieg. Zupełnie inny klimat- kontynentalny suchy- panuje w centralnej i wschodniej Anatolii. Zimy są mroźne i śnieżne, a lata suche i upalne. Na wschodzie, gdzie góry są wyższe, tendencja ta jest jeszcze bardziej widoczna. Zimą szczyty i doliny pokrywa gruba warstwa śniegu, a latem temperatura sięga nawet 40 stopni! Występuje tu najmniej opadów w całym kraju. Zimy we wschodniej Anatolii bywają bardzo mroźne, gdyż temperatura powietrza w Erzurum lub Karsie potrafi spaść niekiedy do – 40 stopni! Region Morza Marmara, czyli okolice Stambułu, to mieszanka klimatu kontynentalnego z łagodnym śródziemnomorskim. Nie ma tu zbyt wielkich wahań temperatury ani opadów. Wiosna oraz jesień przypominają te znane z Polski, ale zima jest o wiele łagodniejsza, a lata dłuższe i cieplejsze.
CO SPAKOWAĆ NA WYJAZD:
- dokumenty – komplet przekazany przez firmę Activtour,
- dowód osobisty oraz paszport,
- gotówkę,
- maseczki i żel antybakteryjny,
- leki na ból głowy/ gardła/ żołądkowe,
- plastry z opatrunkiem,
- odzież (wygodne ubrania: lekkie, przewiewne, kurtka typu wiatrówka, nakrycie głowy, wygodne buty do zwiedzania),
- kosmetyki (w tym krem z filtrem UV),
- okulary przeciwsłoneczne,
- ładowarki, sprzęt fotograficzny/video, karty pamięci, twardy dysk (jeśli chcemy zgrywać na bieżąco materiały), powerbank.
Najbliższe wyprawy
To cię może zainteresować
Na blogu
Nie odwołuj podróży, zmień termin. Wspierajmy turystykę!
Każdy z nas kocha podróże – zarówno te małe, jak i te duże. Pozwalają nam poszerzać horyzonty, odkrywać nowe i nieznane lądy, inną kulturę a także pozwalają na […]