Gruzja
Warto wybrać, ponieważ:
- Cudowne 6 dni jazy na nartach u podnóża Kaukazu!
- Komfortowy hotel **** zaledwie 200m od stacji wyciągów,
- Wieczorne wyjście na zabieg SPA do tradycyjnej rosyjskiej bani,
- Rozległe pola, obfite pokrywy śnieżne i mnóstwo słońca,
- Majestatyczne otoczenie gór Kaukazu (powyżej 4.000 i 5.000 m n.p.m.),
- Spotkanie ze smakowitą kuchnią gruzińską.
Narty w Gruzji to kierunek dla tych, którym znudziły sztampowe wyprawy do Francji, Włoch czy Austrii. Gudauri to położony w górach Kaukazu kurort, który sąsiaduje z górami Sadzele (3260 m n.p.m.) i Kudebi (3008 m n.p.m.). Miejscowość leży na wysokości 2200 m n.p.m. Dobrymi, nowymi wyciągami można wjechać powyżej 3.000 m n.p.m. i jeździć kilkunastoma trasami o różnym poziomie trudności i łącznej długości ok. 60 kilometrów. Najpopularniejszy kurort narciarski Gruzji – Gudauri jest idealnym miejscem dla poszukiwaczy przygód i jazdy bez trzymanki. Sezon narciarski w tym gruzińskim kurorcie działającym od ponad 30 lat zaczyna się w grudniu a kończy na początku kwietnia. Zróżnicowanie tras powoduje iż każdy znajdzie tu stok dla siebie: 20% z nich jest bardzo łatwych, 50% łatwych, 15% trudnych i ostatnie 15% stanowią szlaki zjadowe o stopniu bardzo trudnym. Zapraszamy serdecznie na nietuzinkowy wyjazd narciarski, gdzieś gdzie jeszcze najprawdopodobniej Was nie było – u podnóża Kaukazu!
Ciekawostki
Gruzję zamieszkują niespełna 4 miliony mieszkańców. Stolicą kraju jest Tbilisi, którego aglomeracja liczy 1,5 mln mieszkańców – prawie 40% populacji Gruzji. Powyżej 100 000 obywateli liczą 3 gruzińskie miasta – Batumi, Kutaisi i Rustawi.
Dostęp do internetu jest w Gruzji powszechny. Bardzo duży obszar kraju jest pokryty zasięgiem w standardzie LTE.
Kartę SIM można kupić zaraz po wyjściu z samolotu, w lotniskowych punktach sprzedaży operatorów telefonii komórkowej lub w salonach w każdym większym mieście.
Warto wiedzieć
- Czas lokalny: UTC/GMT +4 godzin. Zegarki przesuwamy o +2h. Nie ma zmian czasu letni/zimowy.
- Język: Gruzini władają własnym językiem - gruzińskim, który zapisywany jest gruzińskim alfabetem – jednym z najstarszych alfabetów świata.
- Wiza/Paszport: Obywatele Polscy, bez względu na cel podróży, mogą wjechać do Gruzji w ruchu bezwizowym oraz przebywać do 365 dni. Obywatele Polscy mogą przekraczać granicę zarówno na paszporcie, jak i dowodzie osobistym.
- Zdrowie: W Gruzji nie są wymagane żadne szczepienia dla podróżnych. Należy wykazać jednak ostrożność przy zakupie żywności, zwłaszcza na bazarach.
- Opłata lotniskowa: Wliczone w cenę biletu.
- Elektryczność: W Gruzji gniazdka mają standard europejski typu C i F (pasować więc będą wtyczki od polskiego sprzętu), prąd o napięciu 220 V.
- Dodatkowo: Jeśli chodzi o „standardowe” zagrożenia, to Gruzja postrzegana jest jako państwo bezpieczne.
W Gruzji istnieją dwie główne strefy klimatyczne, które oddzielają zachodnią oraz wschodnią część kraju. Łańcuch Wielkiego Kaukazu łagodzi klimat i chroni Gruzję przed chłodniejszymi masami powietrza napływającymi z północy, zaś Mały Kaukaz hamuje napływ suchych i gorących mas powietrza z południa. Część zachodniej Gruzji położona jest w wilgotnej strefie subtropikalnej. Na obszarach górskich panują chłodne i wilgotne lata, a zimą warstwa śniegu często przekracza 2 m. Zimą Gruzja oferuje przede wszystkim dobre warunki dla miłośników białego szaleństwa.
W Gudauri jest klimat oceaniczny. Średnia temperatura roczna dla Gudauri wynosi 8° i spada tam rocznie 552 mm deszczu. Przez 100 dni w ciągu roku jest sucho z wilgotnością powietrza wynoszącą 78% i 3 w indeksie UV.
CO SPAKOWAĆ NA WYJAZD:
- dokumenty – komplet przekazany przez firmę Activtour,
- dowód osobisty lub paszport,
- odzież (strój narciarski/snowboardowy). Warto jest spakować bieliznę termalną, polarową bluzę, ciepłą kurtkę – najlepiej wiatro i wodo odporną. Zestaw kilku koszulek i spodni. Wygodne buty trekkingowe – wodoszczelne, sandały,
- ręcznik z mikrofibry,
- sprzęt narciarski/snowboardowy,
- kask i google,
- okulary przeciwsłoneczne,
- strój kąpielowy/kąpielówki,
- czapka, bandana; rękawiczki,
- filtr przeciwsłoneczny,
- małą apteczkę,
- termos/butelkę na wodę,
- mokre chusteczki,
- gotówkę – Dolary lub Euro,
- ładowarki, sprzęt fotograficzny/video, karty pamięci, twardy dysk (jeśli chcemy zgrywać na bieżąco materiały), powerbank.
Najbliższe wyprawy
To cię może zainteresować
Na blogu
Nie odwołuj podróży, zmień termin. Wspierajmy turystykę!
Każdy z nas kocha podróże – zarówno te małe, jak i te duże. Pozwalają nam poszerzać horyzonty, odkrywać nowe i nieznane lądy, inną kulturę a także pozwalają na […]