Mongolia

Warto wybrać, ponieważ:
  • przeżyjesz wyprawę do dzikiego serca Azji, domu nomadów, szamanów, pasterzy reniferów,
  • odkryjesz krainę wspaniałych, szerokich stepów, pustyni, dzikiej tajgi
  • zamieszkasz w gerach lub namiotach pod dachem gwiazd
  • przemierzysz pustynię Gobi o księżycowym pejzażu ze 180 wygasłymi wulkanami
  • przeniesiesz się do czasów dinozaurów – zobaczysz szczątki pamiętające 70mln lat
  • zrobisz pionierskie nurkowania w Jeziorze Khuvsgul
  • rytm podróży wyznaczy tętent kopyt pośród mongolskiej tajgi
ZAPYTAJ O OFERTĘ

Był czas gry Mongolia stanowiła centrum świata. Hordy dzikich jeźdźców na koniach zalały cały świat siejąc strach i zniszczenie pod wodzą Dżyngis Chana. Mongolia to marzenie każdego podróżnika: niezapomniany czas na niezmierzonych przestrzeniach Mongolii. Wspaniała od gorących piasków pustyni aż po ośnieżone szczyty Ałtaju. Bezkresna pustynia Gobi odkrywa swoje tajemnice, codziennie podróż zaskakuje nowymi wrażeniami i spotkaniami z zupełnie odmienną kulturą i zwyczajami. W programie pełen kontrastów Ułan Bator, gdzie białe gery sąsiadują z nowoczesnymi wieżowcami, skarby kultury, unikalne miejsca, gdzie przyroda pokazuje całą swoją potęgę i egzotyczną urodę. Zapraszamy na wyprawy na dzikie, bezkresne stepy oraz podróże konne przez modrzewiową tajgę. Tam, gdzie czyste niebo odbija się w tafli jeziora Chubsuguł, zwanego „błękitną perłą Mongolii”. Tam, gdzie żywa jest jeszcze kultura nomadów, którą poznamy nocując gerach, biorąc udział w konnych eskapadach i podglądając lokalną ludność. Nie zabraknie też okazji by zanurkować w „mongolskim Bajkale” oraz na własne oczy zobaczyć szczątki dinozaurów sprzed blisko 70 milionów lat!

Ciekawostki

Mongolia leży w Azji Środkowej. Nie ma dostępu do morza. Od północy graniczy z Rosją, a od wschodu, zachodu i południa z Chinami. Przeważającą część kraju zajmują góry (Ałtaj Mongolski, Ałtaj Gobijski, Changaju, Chentej), wyżyny (Równina Wschodniomongolska) i pustynie (Gobi). Najwyższy szczyt – Mönch Chajrchan-uul (4362 m n.p.m.). Roślinność: tajga, stepy, półpustynie, pustynie

Mongolia jest pięć razy większa od Polski, ale zamieszkuje ją tylko 3 miliony ludzi. Zaludnienie w Mongolii wynosi 1,75 osoby na kilometr kwadratowy.

Co prawda to buddyzm (lamaizm) jest główna religią Mongołów, jednak blisko 40% z nich określa się ateistami. Spora cześć tych ludzi, praktykuje jednakowoż różnego rodzaju obrządki (np. przywoływanie zmarłych, kult drzew, ognia itd.), które faktycznie świadczyć mogłyby o tym, że kultywują szamanizm. Co ciekawe także sporo ludzi, którzy określają siebie buddystami, wprowadza w swoje religijne życie wiele elementów szamańskich. Nie widzą nic złego w stawianiu posążków buddy czy obrazu Dalajlamy szamańskiego bębna lub innych atrybutów. Chętnie tez oddają cześć wspomnianym drzewom i Owoo – położonym w charakterystycznych punktach (przełęcze, szczyty górskie) kopcom kamieni – typowymi właśnie dla szamanizmu.

Kuchnia mongolska przeciętnego Europejczyka nie zachwyci. Zdecydowanie nie jest przyjazna wegetarianom. Podstawą posiłków są potrawy mięsne (głównie baranina). Popularne dania: chuuszuury – nadziewane mięsem cienkie placki smażone na oleju, buzy – gotowane na parze pierogi z mięsem, gulasz oraz zupy na mięsie, z ręcznie robionym makaronem (oczywiście – mięsne). Cujwan w dużym przybliżeniu można nazwać mongolskim spaghetti. Wszędzie dostępny jest kumys – sfermentowane mleko kobyle.

Warto wiedzieć

  • Czas lokalny: UTC +7 do +8 (zimą) oraz UTC +8 do +9 (latem). W stosunku do Ułan Bator, na polskim zegarku należy przesunąć wskazówki o +6h do przodu.
  • Język: Mongolski (należący do tzw. ałtajskiej ligi językowej). Wiele osób trochę zna rosyjski (w Mongolii retransmitowane są programy rosyjskiego radia i telewizji). Z młodzieżą w Ułan Bator często można się porozumieć po angielsku.
  • Wiza/Paszport: Przypominamy, że paszport musi on być ważny na 6 miesięcy licząc od daty powrotu do kraju! Wiza pobytowa jednokrotna na pobyt w Mongolii w celach turystycznych do 30 dni kosztuje 40 USD plus 7 USD za przyjęcie wniosku wizowego. Cena wizy ekspresowej (wystawianej w ciągu jednego dnia) jest dwa razy wyższa. Do wyrobienia wizy konieczna jest fotografia i minimum jedna wolna strona w paszporcie. Wniosek można pobrać na stronie internetowej ambasady. W podróży koleją wymagana jest również wiza rosyjska. Umożliwia ona przejazd przez Białoruś.
  • Zdrowie: Co prawda nie ma żadnych szczepień obowiązkowych, ale zaleca się standardowe szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B oraz tężcowi.
  • Opłata lotniskowa: Wliczona w cenę imprezy
  • Elektryczność: Kontakty 220V, 50Hz jak w Polsce.
  • Dodatkowo: Język Mongolski (należący do tzw. ałtajskiej ligi językowej). Wiele osób trochę zna rosyjski (w Mongolii retransmitowane są programy rosyjskiego radia i telewizji). Z młodzieżą w Ułan Bator często można się porozumieć po angielsku.

Przy planowaniu wyjazdu nurkowego do Mongolii warto poznać lokalne warunki pogodowe oraz sugerowany najlepszy termin na wyprawę.

Pory roku: Najlepiej jechać w sezonie letnim, w okresie od końca maja do początku września. Okres letni trwa pięć miesięcy, tyle samo okres zimowy. Praktycznie nie uświadczy się w Mongolii wiosny i jesieni. Co ciekawe, amplitudy temperatur roczne sięgają w niektórych miejscach nawet 90 stopni – czyli w lato mamy upał 40 stopniowy, w zimie temperatura może spaść nawet do -50. Z reguły są to jednak mniejsze różnice.  Opady atmosferyczne występują tutaj niezwykle rzadko (około 300 mm rocznie), większość opadów rocznych przypada na dwa miesiące (od połowy czerwca do połowy sierpnia) czego wynikiem jest nie wiosenna, lecz letnia wegetacja.

Miesiąc
Temperatura powietrza
Temperatura wody
Styczeń
-11
-23
Luty
-8
-20
Marzec
1
-11
Kwiecień
11
0
Maj
19
6
Czerwiec
25
11
Lipiec
27
13
Sierpień
26
12
Wrzesień
19
6
Październik
9
-2
Listopad
-3
-14
Grudzień
-8
-21

CO SPAKOWAĆ NA WYJAZD:

  •  dokumenty – komplet przekazany przez firmę Activtour,
  • wiza oraz paszport – przypominamy, że musi on być ważny na 6 miesięcy licząc od daty powrotu do kraju!
  • zalecamy spakować bagaż w miękki plecak o pojemności 80-120l oraz zabrać na wyjazd mały, wygodny plecak podręczny o pojemności 10-20l. Na lotach wewnętrznych limit bagażu wynosi 10kg + 5kg (dopłata za dodatkowy kilogram ok. 3$),
  • odzież (lekkie, wygodne, bawełniane ubrania). Warto jest spakować bieliznę termalną, polarową bluzę, ciepłą kurtkę – najlepiej wiatro i wodo odporną. Zestaw kilku koszulek i spodni. Wygodne buty trekkingowe – wodoszczelne, sandały,
  • ręcznik z mikrofibry,
  • śpiwór (dla chętnych istnieje możliwość wypożyczenia),
  • strój kąpielowy/kąpielówki,
  • czapka przeciwsłoneczna oraz ochronna przed chłodem/wiatrem, bandana; rękawiczki,
  • mocny filtr przeciwsłoneczny/ krem po opalaniu,
  • małą apteczkę,
  • termos/butelkę na wodę,
  • mokre chusteczki,
  • gotówkę – Dolary lub Euro,
  • ładowarki, sprzęt fotograficzny/video, karty pamięci, twardy dysk (jeśli chcemy zgrywać na bieżąco materiały), powerbank.

Lista wypraw w tym kierunku:

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

ZAPYTAJ O OFERTĘ

Najbliższe wyprawy

To cię może zainteresować

Na blogu

Nie odwołuj podróży, zmień termin. Wspierajmy turystykę!

Każdy z nas kocha podróże – zarówno te małe, jak i te duże. Pozwalają nam poszerzać horyzonty, odkrywać nowe i nieznane lądy, inną kulturę a także pozwalają na […]

Zobacz
SPRAWDŹ