Arktyka

Warto wybrać, ponieważ:
 • przeprawa lodołamaczem do ziemi wiecznych lodów,
 • dom niedźwiedzi polarnych!
 • Spitsbergen i polskie stacje polarne
 • arktyczny trekking przez tundrę
 • zachwycające gry świateł zorzy polarnej
 • w ofercie ciekawe rejsy adventure: narty, nurkowanie, wspinaczka, kajaki
 • możliwość rozszerzenia programu o wyprawę śladem traperów polujących na foki i renifery
ZAPYTAJ O OFERTĘ

Na bezmiernym obszarze Arktyki prawdziwym władcą na lądzie jest biały niedźwiedź, a pod wodą królują walenie oraz foki. Regiony arktyczne są środowiskiem odmiennym, różniącym się od wszystkich innych, znajdujących się na Ziemi. Arktykę wyróżniają jej ogromne przestrzenie, obecność mórz, na wpół zamarznięty ocean o powierzchni prawie 25 milionów km². Otaczają ją tereny pustynne, tundry euroazjatycka i północnoamerykańska, obejmujące prawie 13 milionów km², równych 1/10 powierzchni naszego globu. Miliony ptaków zlatują się tutaj, aby budować gniazda, podczas gdy morze częściowo uwolnione od skorupy lodowej pozwala tysiącom płetwonogich wyjść na ląd. Jednym z najważniejszych zjawisk w przyrodzie jest formowanie się planktonu, którym żywią się inne zwierzęta. Ryby, mięczaki, głowonogi, płetwonogi i walenie pływają czynnie w tych wodach umożliwiając nam spotkania oko w oko z tym intrygującym środowiskiem. Przez wieki Arktyka fascynowała ludzi, którzy usiłowali zbadać tutejsze morza i ziemie oraz poznać życie toczące się w jej lodach i pod nimi. Podejmij wyzwanie i dołącz do naszej ekspedycji!

Ciekawostki

Spitsbergen, a właściwie Svalbard jest archipelagiem zarządzanym przez Norwegię. Spitsbergen to największa wyspa w archipelagu. Całość znajduje się w granicach 1000km od Bieguna Północnego. Archipelag jest strefą zdemilitaryzowaną, a jego status określa Traktat Spitsbergeński z 1920 roku. Państwa, które go podpisały mają prawo eksploatować złoża tam się znajdujące, a ich obywatele mogą się osiedlać, kupować domy i przebywać tam bez wizy. Polska podpisała traktat w 1931 roku.

Największym miastem jest Longyearbyen, które jest jednocześnie siedzibą gubernatora. Znajduje się tam lotnisko mogące przyjmować samoloty pasażerskie. Miasteczko położone jest w linii prostej 1300km od Bieguna Północnego. Oprócz niego w okolicy znajduje się kilka innych osad jak rosyjskie Pyramiden (opuszczone w 1998 roku) oraz wciąż zamieszkały Barentsburg (na zachód od Longyearbyen). Na północny zachód od Longyearbyen znajduje się Ny-Alesund (stacja naukowa), która jest najdalej na północ wysuniętą osadą ludzką.

Isfjorden w archipelagu Svalbard to miejsce, gdzie można obserwować arktyczną faunę pośród dzikiej przyrody. A także odkryć nieoczekiwane społeczności ludzkie, tętniące życiem kulturalnym i nowoczesnością. Każdego lata, duża zatoka Spitsbergenu jest celem obserwacji nieskazitelnie białych krajobrazów, arktycznej fauny – niedźwiedzia polarnego (żyje ich tu około 3000), morsa, lisa arktycznego, woła piżmowego, ogromnych stad reniferów, karibu, liczne kolonie ptaków maskonurów.

Warto wiedzieć

 • Język: Oficjalny język to norweski. Najłatwiej będzie nam porozumiewać się w językach angielskim, niemieckim. Podczas rejsu spotkamy grupy międzynarodowe.
 • Wiza/Paszport: Norweska prowincja Svalbard, w przeciwieństwie do większości terenu Norwegii, nie należy do strefy Schengen, dlatego dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu jest paszport.
 • Zdrowie: Nie ma wymogów szczepień.
 • Opłata lotniskowa: Wliczona w cenę biletu.
 • Elektryczność: Na pokładzie łodzi prąd jest dostępny 24h – wtyczki są europejskie (dwa okrągłe bolce). W Argentynie wtyczki takie jak w Polsce lub potrójne płaskie z uziemieniem (można kupić adapter w każdym sklepie), napięcie 220V.
 • Waluta: Obowiązującą walutą jest korona Norweska. Na pokładzie łodzi zapłacimy także Euro.
 • Dodatkowo: Warto zabrać ze sobą i spakować podstawowe środki farmaceutyczne używane powszechnie podczas wyjazdów. UWAGA! Poniższe wskazówki to jedynie sugestia – prosimy skonsultować informacje z Państwa lekarzem prowadzącym!

Spitsbergen to już Arktyka, Longyearbyen jest zaledwie 1300km od Bieguna Północnego. Można spodziewać się niskich temperatur, śniegu i wiatru. Przede wszystkim należy zabrać odzież taką, w której będzie nam ciepło. Większość z Was zapewne pamięta, że w Polsce też zdarzają się zimy, podczas których temperatura spada poniżej -15, czy -20 stopni.

W okolicach Spitsbergenu panuje klimat oceaniczny. Średnia temperatura roczna dla Spitsbergen wynosi 13° i spada tam rocznie 263 mm deszczu. Przez 139 dni w ciągu roku jest sucho z wilgotnością powietrza wynoszącą 83% i 3 w indeksie UV.

Od końca września do marca można obserwować zorzę polarną.

Miesiąc
Temperatura powietrza
Temperatura wody
Styczeń
-13
-20
Luty
-13
-21
Marzec
-13
-21
Kwiecień
-10
-16
Maj
-3
-7
Czerwiec
3
-1
Lipiec
7
3
Sierpień
6
2
Wrzesień
1
-3
Październik
-4
-9
Listopad
-8
-14
Grudzień
-11
-18

Sposób ubioru i przygotowanie właściwego ekwipunku przed podróżą w zimny klimat jest kwestią bardzo indywidualną. Mocno zależy on bowiem od Waszych doświadczeń i osobistych predyspozycji organizmu (w tym osobniczej odporności na zimo). Podczas naszej wyprawy najważniejsze nad czym będziemy musieli zapanować to woda i wiatr – w dodatkowo niskich temperaturach – spodziewamy się temperatury w  okolicach 0°C + wskaźnik wychłodzenia wiatrem!

 • Pamiętajmy o wielowarstwowym stroju – to sukces w utrzymywaniu ciepła! Lepiej jest mieć na sobie kilka cienkich warstw ubrań niż 1 grubą powłokę. Pomiędzy poszczególnymi warstwami odzieży tworzy się cienka przestrzeń z powietrzem ogrzewanym temperaturą ciała – działa to wyśmienicie jako bariera izolacyjna.
 • Nie zabierajmy zbyt ciasnych/przyległych ubrań – ogranicza to wytworzenie się powłoki powietrza, które ogrzane ciepłem ciała dodatkowo nas izoluje od zimna.
  Wełna, jedwab, materiały syntetyczne – jak polar są lepszym rozwiązaniem w zimnym klimacie niż bawełna.
 • Powszechna maksyma polarników mówi – „jeśli masz chłodne stopy, załóż nakrycie głowy”. Miejmy na uwadze fakt, iż 90% ciepła tracimy przez głowę! Dobrze jest też także chronić uszy, twarz, kark i szyję – najlepiej hustką lub bandaną (zwłaszcza jeśli poruszamy się pod wiatr).
 • Właściwe buty są prawdopodobnie jednym z najważniejszych elementów wyposażenia na naszą wyprawę! Pamiętaj, że będziesz z nich korzystał każdego dnia i będą musiały sprawdzić się w trudnych warunkach. Muszą być solidne, dobrze dopasowane, wygodne. Unikaj obuwia utrudniającego chodzenie, wykonanego z materiałów PCV, z podeszwą, która będzie ślizgała się po pokładzie czy mokrych kamieniach. Dla zwiększenia ciepłoty stóp proponujemy ubierać 2 pary skarpet. Upewnij się, że są one maksymalnie wygodne i dobrze dopasowane – nie ważne w jakim rozmiarze są!
 • Bar: dostępny podczas pobytu na większości łodzi – jest to miejsce spotkań wszystkich uczestników wyprawy. Można będzie kupić sobie drinka. Obszar baru jest miejsce dla osób niepalących. Gorąca kawa i herbata będą tu dostępne 24h/dobę.
 • Komunikacja: podczas wyprawy na pokładzie statku będzie istniała możliwość by wysyłać maile lub telefonować – za pomocą połączenia satelitarnego Iridium. Internet Wi-Fi jest dostępny w salonie obserwacyjnym i na niektórych częściach statku. Dodatkowo istnieje możliwość podłączenia własnego laptopa do Internetu w każdej kabinie – należy zabrać ze sobą kabel lub też można skorzystać z publicznych komputerów dostępnych w pokładowej bibliotece.

Lista wypraw w tym kierunku:

 • Data: 28.08.2024 - 09.09.2024

  Grenlandia i Islandia- perły północy!

  Grenlandia często wydaje nam się kierunkiem egzotycznym i nieznanym. Największa wyspa na świecie (niebędąca kontynentem) jest położona ponad 3 tys. km od Polski. Ten odległy dystans rozbudza wyobraźnię.. W tłumaczeniu na język polski nazwa Grenlandia oznacza „zielony ląd”, jednak prawie...
  4.785,00€ + 7.290,00 PLN
  SPRAWDŹ

Najbliższe wyprawy

To cię może zainteresować

Na blogu

Nie odwołuj podróży, zmień termin. Wspierajmy turystykę!

Każdy z nas kocha podróże – zarówno te małe, jak i te duże. Pozwalają nam poszerzać horyzonty, odkrywać nowe i nieznane lądy, inną kulturę a także pozwalają na […]

Zobacz
SPRAWDŹ