Norwegia

Warto wybrać, ponieważ:
  • rejs statkiem wyprawowym na daleką północ
  • uskrzydlające fiordy na wyciągnięcie ręki!
  • kraj, w którym tradycja przeplata się z nowoczesnością
  • prawdziwa natura, która pochłonie Was bez reszty!
  • blask zorzy polarnej
  • narty poza trasą na dzikim Spitsbergenie!
ZAPYTAJ O OFERTĘ

Nie sposób wymienić wszystkich miejsc, które warto zobaczyć wybierając się w podróż do Norwegii. Są jednak atrakcje wyjątkowe, które po prostu trzeba zobaczyć, przynajmniej naszym zdaniem. Norwegia słusznie nazywana jest jednym z najdroższych krajów Europy. Tyle, że naprawdę warta jest każdej wydanej korony! Obszary północne to najczęściej ogromne pustkowia , a 73% ludności mieszka w miastach na południu. Norwegia ma długa linię brzegową, której ozdobą są przepiękne fiordy, największe i najliczniejsze na świecie. Na grzbietach gór, gdzie znajdują się rozległe powierzchnie zrównań, występują rozwinięte czapy lodowców, z których wypływają jęzory lodowcowe. Spektakularne widoki, jakie zapewnia natura, sprawiają, że warto odbywać długie podróże dla kilku chwil przyjemności w niecodziennym, tak odrealnionym miejscu!

Krajobrazy są wręcz urzekające, a przy słabym świetle słonecznym, ale jednocześnie przy długich wschodach i zachodach słońca, Norwegia Północna jest idealnym miejscem dla entuzjastów fotografii, tym bardziej – kiedy znajdujemy się tutaj w okresie występowania zorzy polarnej! To niesamowite zjawisko widoczne jest tylko przy ciemnym i bezchmurnym niebie. Jeśli warunki pogodowe będą sprzyjające, będziesz mieć wiele okazji do podziwiania i fotografowania zorzy polarnej z odległych wiosek rybackich i zatok, w których nocujemy podczas wyprawy. Zorza Polarna jest zjawiskiem kompletnie nieprzewidywalnym i pewnie w tym tkwi, jej magia.  Każdej nocy jest inna! Czasem bywa gwiazdą wieczoru, olśniewa swoim pięknem, dumnie prezentując wszystkie swoje kolory, tańcząc powabnie na niebie. Hipnotyzuje wszystkich. Bywa też bardzo nieśmiała i skromna, odsłania tylko niewielką część swojego piękna, tak jakby nie chciała chwalić się swoimi wdziękami. A że nie każdemu jest dane ją zobaczyć, doceniać należy każdą jej postać….

Ciekawostki

Wybrzeże Norwegii Północnej znane jest ze swojego piękna, zalesionego terenu, górskiego krajobrazu oraz rozczłonkowanej linii brzegowej opatrzonej rozległymi fiordami, które dwukrotnie zostały uznane przez National Geographic jako jeden z  najlepszych celów podróży na świecie. Norwegia gości najwięcej turystów w miesiącach letnich, niemniej jednak zima w krainie fiordów ma również do zaoferowania piękne widoki kiedy góry pokryte są śniegiem, a roślinność i zbiorniki wodne pokrywa błyszcząca warstwa mrozu. Na dalekiej północy, około 500 km na północny wschód od koła podbiegunowego, znajdują się fiordy Lyngen i Kvaenangen otoczone przez grzbiety górskie i wyspy, które stanowią idealne warunki do uprawiania turystyki pieszej. Będziemy odkrywać Norwegię pływając statkiem, uprawiając trekking, wędrować w rakietach śnieżnych a także przy użyciu kajaków!

Zorza Polarna to jedno z najbardziej spektakularnych i magicznych zjawisk przyrody, które będzie dane Ci zobaczyć. Winowajcą całego zamieszania jest Słońce, które emituje wiatr słoneczny, czyli elektrycznie naładowane cząsteczki protonów i elektronów. Kiedy cząsteczki docierają do pola magnetycznego Ziemi, część z nich jest rozpraszana,  część  zbliża się do biegunów magnetycznych. To właśnie tam linie pola magnetycznego są najcieńsze, co umożliwia przedostanie się cząsteczek do jonosfery. Dlaczego „świecą”? W konsekwencji zderzenia z obecnymi w jonosferze atomami. Zorzę Polarną można oglądać od końca września do marca!

Trekking / wędrówki w rakietach śnieżnych: Na początku sezonu wciąż zalegają połacie śniegu zarówno na wybrzeżu, w dolinach jak i oczywiście w najwyższych partiach gór. Z tego względu, podczas tego rejsu kładziemy duży naciski na wędrówki w rakietach śnieżnych dla osób chętnych tego rodzaju aktywności. Jest to łatwy i przyjemny sposób na korzystanie z uroków polarnych zakątków naszego globu, nie wymagający żadnej technicznej wiedzy. Wystarczy względna, dobra kondycja fizyczna! Rakiety śnieżna dają nam możliwość  szybszego i zarazem bezpieczniejszego poruszania się po śniegu. Załoga statku udostępnia rakiety śnieżne dla wszystkich osób zainteresowanych (bezpłatnie). Rakiety są uniwersalne i pasują do każdego rozmiaru butów. Zazwyczaj, wędrówki trwają maksymalnie do 2h, organizowane w godzinach porannych i/lub popołudniowych. W zależności od wyznaczonej trasy, można osiągnąć przewyższenie nawet do 200m dziennie. Jeśli wycieczki odbywają się w godzinach porannych, uczestnicy wracają na statek w czasie lunchu, a tuż po posiłku grupa zamienia się z grupą kajakarzy. Wszystkie aktywności prowadzone są przez doświadczonych przewodników, którzy cały czas czuwają na bezpieczeństwem uczestników a także robią wszystko, by każda osoba czerpała z danej aktywności ogromną przyjemność. Trasy wędrówek ustalane są na bieżąco ze względu na zmienność warunków pogodowych (pokrywa śnieżna, opady atmosferyczne, pogoda itp.) Mapa przedstawia przykładowy program wyprawy, jednak organizator zastrzega sobie możliwość zmiany.

NOWOŚĆ! Obóz rozwoju umiejętności kajakowych we współpracy z TREK

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się aby dołączyć do kursu mający na celu naukę i doskonalenie umiejętności kajakowych? Jeśli tak, ale nie było do tej pory takiej okazji, możesz zrobić teraz przy pomocy naszych ekspertów. W związku z tym, proponujemy obóz rozwoju umiejętności kajakowych we współpracy z TREK na wyłączność, dla grup od 4 do 8 osób. Uczestnicy będą podzieleni na 2 grupy po 4 osoby, a każda grupa będzie miała w programie jedną wycieczkę dziennie (poranną lub popołudniową) trwającą maksymalnie 2 godziny. Mamy nadzieję zorganizować tego rodzaju wypady każdego dnia przez 5 dni – od niedzieli do czwartku, w oparciu o warunki pogodowe. Wycieczki kajakowe są dodatkową aktywnością w ramach której można bezpłatnie korzystać z  jednoosobowych kajaków typu TRAK oraz suchych skafandrów na czas wycieczki. Jakiekolwiek, podstawowe doświadczenie w pływaniu kajakiem będzie bardzo mile widziane, ale nie jest wymagane. Natomiast sprawność i dobra kondycja fizyczna jest niezbędna podczas pobytu na obozie. O poranku może doskwierać lekki wiaterek i chłód, zatem każda osoba musi pamiętać o odpowiedniej odzieży: termicznej bieliźnie i suchym skafandrze, który zapewni dobrą izolację ciepła. Obóz przeznaczony jest na osób początkujących oraz średniozaawansowanych, którzy z pewnością będą mogli czerpać ogromną przyjemność z pływania w osłoniętych zatokach, fiordach i ustronnych przystaniach.

Trasa północna
Opisane tutaj programy i trasy są jedynie ramowym planem podróży. Ogólny program trekkingu czy pływania kajakami oraz trasa rejsu ogólnego, ściśle uzależnione są warunków pogodowych, morskich i pokrywy śnieżnej. Dostępność miejsc do cumowania również odgrywa ważną rolę przy wyborze programu. Jesteśmy elastyczni i dostosowujemy także program wyjazdu do zjawisk przyrodniczych np. obserwacji wielorybów.

Warto wiedzieć

  • Język: Obowiązuje język norweski - blisko spokrewniony z językiem duńskim i szwedzkim
  • Waluta: W Norwegii obowiązująca walutą jest Korona Norwerska (NOK), której kurs wynosi w okolicach 0,5zł.
  • Wiza/Paszport: Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu jest dowód osobisty lub paszport (obowiązkowy w prowincji Svalbard).
  • Zdrowie: Nie ma wymogów szczepień.
  • Opłata lotniskowa: Wliczona w cenę biletu.
  • Elektryczność: Na pokładzie łodzi prąd jest dostępny 24h – wtyczki są europejskie (dwa okrągłe bolce). W Argentynie wtyczki takie jak w Polsce lub potrójne płaskie z uziemieniem (można kupić adapter w każdym sklepie), napięcie 220V.
  • Dodatkowo: Zorza polarna: Zorzę Polarną można oglądać od końca września do marca!

Norwegia jest położona w klimacie umiarkowanym. Jej południowa i środkowa część znajduje się wstrefie morskiego klimatu umiarkowanego, natomiast północna część w strefie chłodnego morskiego klimatu umiarkowanego, choć na krańcowych wybrzeżach na północy nawet z subpolarnym. Biorąc pod uwagę położenie Norwegii na północy i rozciągłość na około 2000 km, to klimat jest tam dość łagodny.

Latem średnia temperatura oscyluje w granicach 16 stopni Celsjusza, choć potrafi niejednokrotnie przekroczyć nawet 30 stopni. Woda w oceanie podczas tej samej pory roku ma do 23stopni Celsjusza, co przewyższa temperaturę morza bałtyckiego.

Zimą średnie temperatury wynoszą około 0 stopni Celsjusza, jednak ma to miejsce głównie na terenach przybrzeżnych, gdzie zima jest łagodniejsza, choć czasem temperatura bliżej centrum kraju spada nawet do -40 stopni i często przy ulicach tworzą się duże zaspy, co wzbudza zainteresowanie turystów. Zima w tych rejonach trwa od października, czasami nawet do połowy kolejnego roku.

Słynnym zjawiskiem w Norwegii są takzwane „białe noce„. Takie zjawisko występuje zawsze latem, w rejonach północy kraju za Kołem Pod biegunowym, a polega na tym, że przez jeden dzień, słońce nie zachodzi całą dobę.

Ciepły prąd zatokowy zwany Golfsztormem ma znaczący wpływ na norweski klimat, gdyż spycha on wielkie masy ciepłej wody, tak, że wpłyną one wzdłuż środkowych wybrzeży Norwegii, dzięki czemu woda w tamtych okolicach prawie nigdy nie zamarza. Pomimo stosunkowo łagodnie przebiegających wszystkich pór roku, klimat potrafi niejednokrotnie zaskoczyć a pogoda spowodować nawet zagrożenie dla mniej doświadczonych turystów, ze względu na swoją dużą zmienność. Szczególna zmienność temperatury występuje w okolicach nadmorskich i górach, gdzie temperatura potrafi gwałtownie spaść lub wzrosnąć nawet o 15 stopni Celsjusza w ciągu godziny, czemu towarzyszą często gwałtowne wiatry i duże opady deszczu.

Miesiąc
Temperatura powietrza
Temperatura wody
Styczeń
-5
-8
Luty
-4
-9
Marzec
-2
-7
Kwiecień
1
-4
Maj
5
1
Czerwiec
9
5
Lipiec
14
9
Sierpień
13
8
Wrzesień
10
5
Październik
3
1
Listopad
0
-2
Grudzień
-2
-6

Sposób ubioru i przygotowanie właściwego ekwipunku przed podróżą w zimny klimat jest kwestią bardzo indywidualną. Mocno zależy on bowiem od Waszych doświadczeń i osobistych predyspozycji organizmu (w tym osobniczej odporności na zimo). Podczas naszej wyprawy najważniejsze nad czym będziemy musieli zapanować to woda i wiatr – w dodatkowo niskich temperaturach – spodziewamy się temperatury w  okolicach 0°C + wskaźnik wychłodzenia wiatrem!

  • Pamiętajmy o wielowarstwowym stroju – to sukces w utrzymywaniu ciepła! Lepiej jest mieć na sobie kilka cienkich warstw ubrań niż 1 grubą powłokę. Pomiędzy poszczególnymi warstwami odzieży tworzy się cienka przestrzeń z powietrzem ogrzewanym temperaturą ciała – działa to wyśmienicie jako bariera izolacyjna.
  • Nie zabierajmy zbyt ciasnych/przyległych ubrań – ogranicza to wytworzenie się powłoki powietrza, które ogrzane ciepłem ciała dodatkowo nas izoluje od zimna.
    Wełna, jedwab, materiały syntetyczne – jak polar są lepszym rozwiązaniem w zimnym klimacie niż bawełna.
  • Powszechna maksyma polarników mówi – „jeśli masz chłodne stopy, załóż nakrycie głowy”. Miejmy na uwadze fakt, iż 90% ciepła tracimy przez głowę! Dobrze jest też także chronić uszy, twarz, kark i szyję – najlepiej hustką lub bandaną (zwłaszcza jeśli poruszamy się pod wiatr).
  • Właściwe buty są prawdopodobnie jednym z najważniejszych elementów wyposażenia na naszą wyprawę! Pamiętaj, że będziesz z nich korzystał każdego dnia i będą musiały sprawdzić się w trudnych warunkach. Muszą być solidne, dobrze dopasowane, wygodne. Unikaj obuwia utrudniającego chodzenie, wykonanego z materiałów PCV, z podeszwą, która będzie ślizgała się po pokładzie czy mokrych kamieniach. Dla zwiększenia ciepłoty stóp proponujemy ubierać 2 pary skarpet. Upewnij się, że są one maksymalnie wygodne i dobrze dopasowane – nie ważne w jakim rozmiarze są!
  • Bar: dostępny podczas pobytu na większości łodzi – jest to miejsce spotkań wszystkich uczestników wyprawy. Można będzie kupić sobie drinka. Obszar baru jest miejsce dla osób niepalących. Gorąca kawa i herbata będą tu dostępne 24h/dobę.
  • Komunikacja: podczas wyprawy na pokładzie statku będzie istniała możliwość by wysyłać maile lub telefonować – za pomocą połączenia satelitarnego Iridium.
  • Internet Wi-Fi jest dostępny w salonie obserwacyjnym i na niektórych częściach statku. Dodatkowo istnieje możliwość podłączenia własnego laptopa do Internetu w każdej kabinie – należy zabrać ze sobą kabel lub też można skorzystać z publicznych komputerów dostępnych w pokładowej bibliotece.

Lista wypraw w tym kierunku:

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

ZAPYTAJ O OFERTĘ

Najbliższe wyprawy

To cię może zainteresować

Na blogu

Nie odwołuj podróży, zmień termin. Wspierajmy turystykę!

Każdy z nas kocha podróże – zarówno te małe, jak i te duże. Pozwalają nam poszerzać horyzonty, odkrywać nowe i nieznane lądy, inną kulturę a także pozwalają na […]

Zobacz
SPRAWDŹ