Japonia
Warto wybrać, ponieważ:
- wymarzone miejsce dla narciarzy z kilkumetrową pokrywą śnieżną
- Niseko – jeden z 10-ciu najlepszych ośrodków narciarskich na Świecie
- Wyspa Hokkaido – pomysł na zupełnie alternatywne narty
- spotkanie z niezwykłą kulturą Azji i metropolią Tokyo
- w lutym organizowany jest Festiwal Śniegu
- wszechobecne gorące źródła, onseny i termalne spa
- Hokkaido – nieodkryta wyspa zamieszkiwana przez Ajnów
- rekordowy opad śniegu sięgający średnio 15-20 metrów na sezon
Japońska Wyspa Hokkaido, najbardziej na północ położona wyspa japońska rozwinęła się jako miejsce polecane poszukiwaczom przygód i pasjonatom aktywnego spędzania czasu wolnego. Ten japoński region narciarski swoje unikalne warunki pogodowe zawdzięcza głównie krzyżującym się frontom z Morza Japońskiego oraz Syberii. Główne miasto Sapporo, zyskało światową sławę po Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, które odbyły się w 1972 roku. Dziś Niseko, Furano i Rusutsu przyciągają narciarzy i miłośników snowboardu z całego świata, a szczególnie Australii, których kusi wyjątkowy, miękki jak puch śnieg. Pełen dramatyzmu krajobraz wyspy ukształtowany został przez długotrwałą aktywność wulkaniczną. Jest tu 5 wulkanów zaklasyfikowanych jako czynne. To właśnie aktywności wulkanicznej zawdzięcza Hokkaido swoje liczne gorące źródła, onseny i termalne spa.
Region Niseko United oferuje znacznie więcej opcji niż tylko jeden ośrodek narciarski. 4 resorty z całkowitą długością tras 55 km i niezliczonymi opcjami jazdy back country położone są obok siebie: Annapuri, Grand Hirafu, Hanazono i wioska Niseko. Niseko to uznawany za jeden z 10-ciu najlepszych ośrodków narciarskich na Świecie! Przewyższenia w okolicach 1000 metrów może nie powalają, ale rozległe tereny pokryte kilkumetrową warstwą śniegu zapierają dech w piersiach. Dosłownie, w tym puchu ciężko złapać oddech… Ważnym czynnikiem jest również to, że jeździ się w terenie obfitym w drzewa. Powoduje to bardzo niskie zagrożenie lawinowe w porównaniu z Alpami, ale też ruszając poza trasy koniecznie trzeba znać podstawowe zasady zachowania się w tak trudnym terenie. Nasi przewodnicy IVBV przygotują Was do tego teoretycznie oraz pokażą, jak zmaksymalizować fun z jazdy przy minimalnym ryzyku.
Jedno jest pewne – przy takiej ilości śniegu i resortów na Hokkaido nie można się nudzić. Jeśli dodamy do tego szeroką wiedzę naszych przewodników o terenie back country, mamy przepis na wyjazd idealny!
Ciekawostki
Trzy główne ośrodki wyspy Hokkaido: Niseko, Hirafu, Hanazono oraz Annupuri połączone są jednodniowym skipassem Niseko All Mountain Pass i autobusami firmy Niseko United Shuttle Buses (darmowe dla posiadaczy skipassu).
Niseko znane głównie jako stolica „jazdy w puchu” to kompleks, którego nazwa w języku Ainów oznacza „klif nad rzeką w górach”, położony jest zaledwie 100km od Sapporo wokół góry Yotei, często nazywanej górą „Fuji Hokkaido”. Jest to jeden z najbardziej znanych terenów narciarskich w Japonii. Resort oferuje doskonałe warunki dla amatorów sportów śnieżnych na wszystkich poziomach zaawansowania, w tym także do jazdy poza trasą i backcountry! Znajdziemy to szeroki wybór zadbanych i nowoczesnych tras idealnych dla początkujących jak i średnio zaawansowanych narciarzy!
W Niseko wybornie jeździ się zarówno w dzień, jak i w nocy. Trasy są perfekcyjnie oświetlone (to jeden z wielu atutów ośrodka), a część z nich biegnie przez brzozowy las, co dodaje im uroku i malowniczości. Prócz tego to trasy najlepiej chronione przed chłostaniem zimnego wiatru. Są wymarzone dla narciarzy i snowboardzistów. Najdłuższa trasa ma 5600 metrów, zaś największe nachylenie wynosi 37°. Tras dla początkujących jest 30%, tyle samo szlaków czeka na profesjonalistów, a 40% to trasy dla narciarzy średnio zaawansowanych.
Chętni na zapoznanie się ze stokami Niseko powinni mieć szersze narty bądź nieco dłuższą deskę do snowboardu. Rozsądnie także będzie zaopatrzyć się w gotówkę, ponieważ w większości sklepów i restauracji nie akceptuje się kart kredytowych. W przerwie między szaleństwami na trasach warto wybrać się na wycieczkę do pobliskich miast Otaru i Sapporo. Jakkolwiek nie zaplanujemy pobytu w resorcie, będziemy zadowoleni z urlopu w tym pięknym rejonie z fantastycznymi widokami.
Warto wiedzieć
- Język: Oficjalnym językiem jest język japoński. W turystycznych miejscach, hotelach, biurach podróży, knajpkach itd. praktycznie nie ma problemu, aby znaleźć kogoś, kto potrafi rozmawiać po angielsku.
- Wiza/Paszport: Jeśli planujesz odwiedzić Japonię turystycznie na mniej niż 90 dni to nie ma obowiązku posiadaćnia wizy. Paszport jest wymagany – powinien być ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego wjazdu na terytorium Japonii.
- Zdrowie: Nie są wymagane żadne szczepienia. W Japonii nie ma zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego. To bardzo bezpieczny kraj.
- Waluta: Oficjalną walutą Japonii jest jen japoński (JPY). Średni kurs (stan na maj 2018) to 1 PLN = ok. 29,53 JPY, 100 JPY = ok. 3,34 zł. Waluta jest łatwo dostępna w Polsce więc można wymienić pieniądze przed wyjazdem.
- Elektryczność: W Japonii używane są gniazdka Typu A. Pamiętaj, że napięcie jest inne – 110 V. Duża cześć urządzeń może nie działać lub działać nieprawidłowo (np. suszarki). Nie ma problemu z ładowaniem telefonów czy baterii przy użyciu dedykowanych wtyczek.
- Dodatkowo: Bankomaty (ATM) są ogólnodostępne, lecz nie wszystkie akceptują polskie karty. Przed wypłatą z ATM dokładnie sprawdźcie, które z nich pobierają prowizję i w jakiej wysokości, bo różnice potrafią być bardzo duże.
Planując wizytę w Japonii należy pamiętać, że to parę stref klimatycznych. Na Hokkaido możecie spodziewać się prawdziwej zimy, w tym samym czasie w Tokio będzie znośnie a na Okinawie piękne słońce i tropikalne ciepło. Pogoda na najczęściej odwiedzanym Honsiu jest porównywalna do tej w Polsce, przy czym lato jest dużo cieplejsze. Japońskie zimy należą do stosunkowo łagodnych, suchych i słonecznych. Możliwe jest, że w ciągu jednej nocy spadnie nawet 1 metr śniegu!
Przed wyprawą narciarską do Japonii warto poznać niektóre informacje dotyczące sprzętu, miejsc oraz bezpieczeństwa.
Sposób ubioru i przygotowanie właściwego ekwipunku przed podróżą w zimny klimat jest kwestią bardzo indywidualną. Mocno zależy on bowiem od Waszych doświadczeń i osobistych predyspozycji organizmu (w tym osobniczej odporności na zimo). Podczas naszej wyprawy najważniejsze nad czym będziemy musieli zapanować to śnieg i wiatr – w dodatkowo niskich temperaturach – spodziewamy się temperatury w okolicach 0°C + wskaźnik wychłodzenia wiatrem!
Pamiętajmy o wielowarstwowym stroju – to sukces w utrzymywaniu ciepła! Lepiej jest mieć na sobie kilka cienkich warstw ubrań niż 1 grubą powłokę. Pomiędzy poszczególnymi warstwami odzieży tworzy się cienka przestrzeń z powietrzem ogrzewanym temperaturą ciała – działa to wyśmienicie jako bariera izolacyjna.
Nie zabierajmy zbyt ciasnych/przyległych ubrań – ogranicza to wytworzenie się powłoki powietrza, które ogrzane ciepłem ciała dodatkowo nas izoluje od zimna.
Wełna, jedwab, materiały syntetyczne – jak polar są lepszym rozwiązaniem w zimnym klimacie niż bawełna.
Powszechna maksyma polarników mówi – „jeśli masz chłodne stopy, załóż nakrycie głowy”. Miejmy na uwadze fakt, iż 90% ciepła tracimy przez głowę! Dobrze jest też także chronić uszy, twarz, kark i szyję – najlepiej hustką lub bandaną (zwłaszcza jeśli poruszamy się pod wiatr).
Właściwe buty narciarskie są prawdopodobnie jednym z najważniejszych elementów wyposażenia na naszą wyprawę! Pamiętaj, że będziesz z nich korzystał każdego dnia i będą musiały sprawdzić się w trudnych warunkach. Muszą być solidne, dobrze dopasowane, wygodne.
Najbliższe wyprawy
To cię może zainteresować
Na blogu
Nie odwołuj podróży, zmień termin. Wspierajmy turystykę!
Każdy z nas kocha podróże – zarówno te małe, jak i te duże. Pozwalają nam poszerzać horyzonty, odkrywać nowe i nieznane lądy, inną kulturę a także pozwalają na […]